středa 28. listopadu 2007

Mauzoleum




Leninovo mauzoleum je mauzoleum věnované prvnímu komunistickému vůdci SSSR, Vladimíru Iljiči Leninovi. Nachází se na Rudém náměstí u Kremelské zdi.

Po smrti Lenina 21. ledna 1924 si údajně mnoho lidí z celého SSSR přálo, aby jeho tělo bylo zachováno pro budoucí generace. Jeden z předních ruských patologů, Alexej Ivanovič Abrikosov tělo druhý den nabalzamoval aby vydrželo v původním stavu až do doby Leninova pohřbu. 23. ledna, v noci, byl Alexej Sušev pověřen do třech dní navrhnout a postavit hrobku, ve které se budou moci s Leninem lidé rozloučit. 26. ledna padlo rozhodnutí o umístění hrobky na Rudé náměstí, do 27. ledna 1924 u kremelské zdi vzniklo dřevěné prozatímní mauzoleum.

Během měsíce a půl otevřenou rakev shlédlo 100 000 lidí. V roce 1929 se začala stavět současná budova, na níž byl použit mramor, žula, porfyr a labradorit, dokončena byla o rok později. Během let 1924 – 1972 navštívilo muzeum 10 milionů lidí. V roce 1973 byl vyměněn původní sarkofág za nový. U muzea stála také čestná stráž, a to až do roku 1993. Muzeum se stalo symbolem komunismu v SSSR a později i turistickou atrakcí nového již svobodného Ruska.

V 50. letech byl vedle Lenina vystaven i Stalin. V době destalinizace však bylo jeho tělo odstraněno a pochováno u kremelské zdi.

Mnoho lidí zpochybňuje autenticitu těla, protože některé jeho části vypadají jako by byly uměle vyrobené (z vosku). Je teoreticky možné, že postupem času musely být poškozené části vyměněny. Takové spekulace však sovětská i ruská vláda vždy odmítaly.

zdroj: Wikipedie

Co k tomu říct? Snad jen to, že Naděžda Krupská, žena Lenina, proti založení mauzolea velmi protestovala. Podle ní vystavení Lenina jako nějaké atrakce boří všechno, o co se celý život pokoušel. Byla z toho dost nešťastná. Lenin sám ještě za života podobné posmrtné "pocty" rázně odmítal a podle slov Krupské by s něčím takovým rozhodně nesouhlasil...

A tady je odkaz na článek z lidovek... (upřímně - já osobně vážně nevím, jestli by bylo lepší mauzoleum zrušit nebo ne... Anchesenamon by Lenina zfleku zpopelnila a uložila do Kremelské zdi mezi ostatní osobnosti, a nejspíš by to tak bylo správné. Ale zase - co ti turisté? Na nich se přece jen vydělává... Nu, rozhodnutí leží na těch, kdo zaujímají nejvyšší místa. Ostatně jako vždy.)

Jak jsme málem viděli Lenina

...zde leží soudruh Lenin...

Dneska dostala Naďa skvělý nápad. Osvítilo ji ve škole, zatímco s Larou zkoušela své pěvecké číslo do soutěže, která se konala namísto čtvrté vyučovací hodiny. Nějak si vzpomněla, že studenti mají v průběhu vyučování (tedy ve všední dopoledne) vstup do Mauzolea zadarmo. Já, Lara a Lola jsme její návrh na zatáhnutí školy v zájmu sebevzdělávání v ruské historii přijaly s nadšením. A tak jsme se po skončení pěvecké soutěže (kterou podle mého Naďuška s Larou mají v kapse, neb jako jediné ze soutěžících umí aspoň trochu zpívat - zbytek byl vážně k pláči) nenápadně vytratily, doma převlékly do kalhot a vyrazily směr Rudé náměstí. Lara vzala foťák, i přes má varování, že se u mrtvolky fotit nesmí.

Optimisticky jsme nakráčely k mauzoleu a koukáme - ohrazené nízkým plůtkem, nikde žádná branka nebo tak a všude kolem rozestavěná garda hlídačů. Naďa by plůtek suverénně přelezla, jenže to už k ní běží hlídač: "Co to děláš?" "Jdeme se podívat na Lenina," ona to s klidem. Načež hlídač ukáže na druhý konec náměstí, kde plůtek začíná. "Vchod je támhle. Zavíráme za pět minut." praví škodolibě. Lola nadává, ovšem až po tom, co se svižně vydáme vykázaným směrem. "Holky, my to nestíháme!" zavyla Naďa a daly jsme se do běhu podél plotu. Doběhneme ke vchodu a koukáme - jeden z hlídačů nám klusal po boku. To asi není moc chytrý, utíkat po Rudým náměstí, napadlo mě, když nás garda obklopila. "Co to má znamenat?" táže se jeden a hypnotizuje pohledem Naďu. "My chceme vidět Lenina," prohlašuje ona zkroušeně. "Smůla, zavíráme!" on na to. "Až za pět minut, tak nás ještě můžete pustit!" smlouvá Naďa. "Nepustíme," utne to rázně hlídač. A taky že nepustili.

"Ach jo, ani dědušku Lenina nám nechtějí ukázat," posteskla si Naďa. "Zkusíme to jindy," navrhla jsem optimisticky. Rozhodly jsme se, že se aspoň projdeme po Rudém náměstí. Lara vytáhla foťák a Naďa s Lolou nám udělaly přednášku o moskevských pamětihodnostech. Pak jsme se vydaly nazpátek Tvěrskou ulicí, a protože mezitím začalo sněžit, vypadaly jsme za chvilku jako sněhuláci. Jenže Rusky se prochází za každého počasí. A tak jsme vytrvaly. I když je pravda, že ani jedna z nás vlastně Ruska není... (Já s Larou jsme Češky, Naďa je Osetka... A Lola? Když jsme míjely stánek se suvenýry, Lola ukázala na matrjošku se Stalinovým portrétem: "Hele, Stalin. To byl Gruzín - jako já. Nejsem Ruska a nestydím se za to.")


Zapátrala jsem na netu a pokud máte silný žaludek, tady se můžete (mimo jiné, oficiální fotky) mrknout na obrázky Lenina ve formaldehydu - klik

pátek 23. listopadu 2007

Ženy v Kremlu aneb Kniha, co stojí za zmínku

Nedávno se mi dostala do rukou dost zajímavá kniha. Jmenuje se Ženy v Kremlu a napsala ji Larisa Vasiljevová. Podtitul knihy "Fakta, vzpomínky, dokumenty, pověsti, legendy a autorčiny úvahy" poměrně přesně vypovídá o obsahu. Autorka se při svém pátrání po osudech takových žen, jako byly například Naděžda Krupská (životní partnerka Lenina), Polina Molotovová a Viktorie Brežněvová, opírá o spisy a záznamy KGB, ale i výpovědi příbuzných či samotných kremelských žen a mimo jiné i o své vlastní vzpomínky.
Kniha zaznamenává období od roku 1918 po konec devadesátých let dvacátého století, tedy období nástupu a následného upevňování socialismu v Rusku, který mnohé kremelské ženy po boku svým manželům pomáhaly utvářet. Jak se ovšem může čtenář sám přesvědčit, většina jich následně padla tomuto režimu za oběť. Za všechny, které si vytrpěly v své v lágru anebo vyhnanství, jmenujme Olgu Michajlovovou, operní zpěvačku a druhou manželku maršála Buďonného, Polinu Molotovovou a Jekatěrinu Kalininovou, manželku prvního prezidenta Michaila Kalinina. Mnohé z nich posloužily Stalinovi jako "rukojmí" - tím, že je na základě vynucených doznání a nepodložených obvinění nechal uvěznit, držel v šachu jejich manžele. Zkrátka - zajistil si, aby každý z Kremlu měl nějaký vroubek, který by Stalin mohl v případě potřeby použít proti němu. A dělal to často - při sebemenším podezření, že by jeho postavení mohlo být ohroženo, likvidoval své kremelské spolupracovníky i jejich rodiny. (Ne nadarmo se říká, že byl katem svého vlastního lidu...)
Možná to teď vyznívá, že je to spíš kniha o Stalinovi - ne, nenechte se zmást. Hlavními hrdinkami jsou skutečně kremelské ženy, jejichž životy ale značně ovlivnil i tento muž, a proto se o něm také zmiňuji. Pokud se zajímáte o historii, kniha vám poodkryje pozadí některých událostí a některé věci možná pomůže lépe pochopit. Překladatelky se snažily pomocí vysvětlivek a odkazů knihu co nejvíc přiblížit českým čtenářům - přece jen je psaná člověkem, který byl, tak říkajíc, celý život v centru dění - a já myslím, že se jim to docela povedlo, až na pár výrazů, které by běžný český člověk nemusel znát (třeba dača -což je chata, chalupa) . Místy je ovšem docela drsná (takže si ke čtení radši neberte nic na zub), jako ostatně byla drsná i doba, o které pojednává...
Doporučila bych ji k přečtení těm, které zajímají ruské dějiny, a všem, kdo chtějí vědět, jak to tady -rozumějte, v Moskvě, v Rusku - vypadalo za socialismu. Vzhledem k tomu, co se mi o autorce doteď podařilo zjistit, pokládám její svědectví za celkem důvěryhodná.



Naděžda Krupská

středa 21. listopadu 2007

Sama doma

Je 12:45.
Sedím před notebookem, střídavě píšu a láduju se grečkou na sladko (pohanka). A vychutnávám si ticho prázdnýho bytu.
Zdrhla jsem ze školy už po 4 hodinách. Možná jsem mrcha, ale fakt je ten, že jsem zlikvidovala skoro všechny kapesníky co jsem měla s sebou a kvůli alergii už jsem skoro nemohla dýchat, takže to mě ospravedlňuje. Jinak už druhej den za sebou (ale včera jsem na to teoreticky měla právo, protože jsem se účastnila olympiády v AJ, a ta byla odpoledne a navíc v jiné škole, a než bych tam dojela, tak bych v sukni umrzla) nosím ve škole kalhoty. Dvakrát jsem v nich narazila na říďu... V prvním případě jsem se těsně před tím, než vešla do třídy, stihla narvat do lavice a ona tím pádem neviděla, co mám na sobě. Podruhý to bylo ve stolovce, a tady už šlo do tuhého, protože jsme seděly s holkama u stolu u dveří (Naďa měla taky kalhoty x) a říďa si, poté, co seřvala všechny přítomné za to, že při jídle žvaní, stoupnula k nám!!! Rozhlížela se po stolovce, koho by tak ještě seřvala a my s Naďou myslely, že snad nebudem moct odejít, protože jakmile se zvednem tak nás uvidí a rozčtvrtí na místě. Lola za nás odnesla talíře (měla šaty, takže se nemusela obávat žádné perzekuce), ale to bylo tak všechno co pro nás mola udělat. Dál už jsme jen mohly doufat v zázrak. Ředitelka už totiž dlouho neměla tak mizernou náladu. Z tohohle se jen tak nedostanem... Najednou řídě zazvonil mobil. Jako na povel jsme se s Naďou zvedly a zatímco telefonovala, proplížily jsme se jí za zády... Za dveřma jsme se daly do běhu.
Přemýšlím, co budu dělat s tou alergií. Ve škole je takovýho prachu, a navíc nedávno vymalováno, takže alergenů vážně dost a dost. Navíc je zima, takže se skoro nevětrá... No, nějak to snad přežiju, přinejhorším si zase nasadím nějaký "jedy" jak říká můj doktor imunolog, ale to je vážně krajní případ, protože ty léky jsou fakt strašná svinstva (což tvrdí i doktor...).
Ona, má gotická přítelkyně, leží doma s chřipkou. Vůbec se tomu nedivím, při tom jejím pracovním tempu... Od rána do večera v práci a o víkendu si pak rekonstruuje byt, takže vůbec neodpočívá.
Dost mi pořád zlobí ICQ, takže už na něj ani nechodím... Naposled se mi ani nešlo přihlásit xD Vážně děs.
Už nějak nevím, co bych psala dál, tak to tady utnu a půjdu se o něco pokoušet ve Wordu x)))

pondělí 19. listopadu 2007

Noční depka, nekonečné úvahy a co z toho nakonec vzešlo

Jsem vážně vděčná za fakt, že nemáme v pokoji připojení k netu. Včera bych totiž odhadem tak do dvou v noci seděla u compu a vy*lejvala se přímo sem na blog ze svejch depresivních pocitů, který se u mě ostatně projeví pokaždý, když nemůžu dlouho usnout... Jenže máme připojení v obýváku, a to bych si teda mohla zkusit, vylézt v jednu ráno z postele a přikrást se kolem taktéž nespavého tatínka ke spícímu notebooku xD Takže to dopadlo následovně: já, tma a mp3 přehrávač. Nevyhnutelně se přidružily vzpomínky (jestli existuje nějaký spolehlivější záznamník vzpomínek než deník, pak je to hudba) a spousty chmurnejch myšlenek. Třepotaly se tam ve tmě jako stíny motýlů s potrhanými křídly a já byla proti nim úplně bezmocná.
Nejdřív jsem poslouchala Sto zvířat. Což bylo celkem v pohodě - "Nikdy jsi nebyla - a naše seznámení - proběhlo má milá - před kinem který není - nic není ani já - ani tvý zlatý voči - jen jsme šli na biják co nikdo nenatočil-" I když se za těmi slovy skrývá nenápadná drážka vzpomínek (tramvaje, tramvaje a zase tramvaje, hodiny ruštiny a na ní lidi, který jsem si zamilovala, fesťák Mezi ploty, kde jsem byla s Máťou a ostnatý náramky, který jsme si my dvě vyměnily poslední školní den), ještě to není na slzy. I když v jeden moment už se člověk kouše do rtů. S některýma lidma bych bývala chtěla strávit víc času! Sakra...
Pak dozněla poslední písnička a začalo hrát další cédéčko, a dřív, než jsem stačila stopnout přehrávání, se mi v uších rozezněla první skladba ze soundtracku k Amélii z Montmarteru. Ach sakra. Ten film miluju od chvíle kdy jsem ho poprvé viděla. Není to jen famózní herecký výkon, výborný scénář a kouzelný příběh, co mě uchvátilo. Je to taky ta hudba, která by klidně mohla existovat i bez filmu a pořád by na člověka působila stejně intenzivně. Jenže takhle, když se ještě navíc v mysli vybavují scény z filmu, smíšené s vlastními vzpomínkami (bože, jak já brečela když jsem byla s kámoškou na oslavě narozek u jejího přítele a on zahrál jednu z těch skladeb na klavír... nemohla jsem si pomoct, řvala jsem jako malý dítě, přesto - anebo možná i právě proto - že to nehrál nikdo pro mě), se to skoro nedalo.
V takových chvílích se člověku chce smát a brečet současně, ale nemůže ani jedno, takže nezbývá než se stočit do klubíčka jako unavené kotě a počkat, až to přejde… Anebo převládne jeden pocit a pak brečet, nebo se smát… Jenže pláč většinou vyhraje.

Když si vzpomenu, jaký jsem měla představy o Rusku - pardon, o Moskvě - chce se mi smát. Není to ironický smích, ani hořký tragický úšklebek. Je to upřímný smích někoho, komu bylo dovoleno-umožněno překonat vlastní omezenost a poznat život - Život někde jinde. Je to smích někoho, kdo už nikdy nebude stejný omezený balík jako byl dřív. Smích někoho, kdo se, dokud ještě byl v bezpečí lůna rodné zemičky, považoval za světáka, a teď, když je najednou jinde, ve světě, když je cizincem, opravdovým cizincem, cítí najednou vazbu na to malé (a-há, kdypak by mě napadlo, že nazvu Prahu malou) město a obrovskou hrdost na tu zemi, ze které si tak moc přál vypadnout. Teď, když jsem v Moskvě, jsem v sobě objevila to, o čem jsem se dřív domnívala, že mi to chybí. Národní hrdost. Jo. Jsem Češka, Češka s velkým Č, a jsem na to sakra hrdá.
Nechci nikoho pomlouvat. Nechci si stěžovat, nechci nikoho očerňovat, posmívat se nebo skuhrat. Je ale fakt, že moje představa o Rusech -sakra, Moskvanech- byla tak nějak... úplně jiná. Jde o to, že v Čechách jsem si s lidma, kteří mají nějaké vazby na Rusko (jsou zčásti nebo zcela Rusové, nebo tam žili, nebo je Rusko nějak přitahuje) dost rozuměla. (Není to tak dávno, kdy jsem pokukovala ze své první lavice u dveří do lavice v prostřední řadě na jednoho z kluků, kteří v ní seděli. Byl zčásti Rus, psal básničky a povídky a po dlouhým roce, kdy jsme sotva prohodili pár slov, jsme si k sobě tak nějak našli cestu, zjistili, že máme... dost společnýho... A začali jsme se scházet mimo školu. Jako správní dekadenti jsme vedli zasvěcené diskuze v literární kavárně a plánovali, že založíme něco na internetu a uděláme díru do světa se svojí tvorbou... A já doufala, že časem budem víc než jen kamarádi... Nakonec to samozřejmě všechno dopadlo... nebo spíš nedopadlo... úplně jinak...)
Jenže, jak říká Anchesenamon - a ona má pokaždý pravdu (čím jsem starší tím víc se mi to potvrzuje a tím míň mi to leze na nervy) - Moskva, to jsou balíci. Intelektuální elita je koncentrovaná v Sankt Petěrburku. Přesvědčuju se o tom každej den... Netvrdím, že všichni Moskvani jsou vypatlaní idioti (bože to ne! ale i kdyby - pořád je tu ještě Ona, a ta zvedá průměr x), to rozhodně ne, ale *hledá elegantní kličku* najdou se tady lidi * a najde se jich docela dost* ze kterých je člověku do pláče *a 3/4 jich mám ve třídě!!!!!*. Tak třeba - vadí mi, jak se tady pořád někdo na něco ptá. Na ulici *a to bych ještě chápala a omlouvala, zabloudit může každej* v metru, v obchodě *to mě celkem vytáčí, jsem snad prodavačka??? a pak, mají jich tu všude jak na..... a jsou za to placený, tak ať se ptaj jich!* a ve škole *učitelka řekne zadání, napíše ho na tabuli a vzápětí se tě na něj 3 lidi zeptaj. když jim řekneš ať se kouknou na tabuli, tak se urazej*. Tuhle jsem poslala jednoho chlápka omylem místo na český velvyslanectví na slovenský. Když jsem se pak svěřovala Danovi, českýmu kamarádovi z nižšího ročníku ve škole, řekl mi: "To je fuk kam jsi ho poslala, hlavně ho musíš někam poslat, jinak si bude myslet, že jsi blbá. On se stejně ještě cestou zeptá tří lidí a ty ho nasměrujou správně."
No, takže tak. Jenomže, když se to tak vezme, nemám těmhle lidem co vyčítat. Nemám jim co vyčítat jejich předsudky a pitomé narážky vůči cizincům. Dokud nepoznají něco jiného než Moskvu, tohle obří vosí hnízdo, tak těmi balíky zůstanou a ani jim to nebude vadit... Koneckonců, i já byla podobný balík. Sice pražský, ale přece jen balík.

úterý 13. listopadu 2007

Odkaz x)

Pokud si chcete přečíst něco hezky napsaného, hodnotného a pravdivého o moskevském metru, klikněte přímo tady

pondělí 12. listopadu 2007

Sentimentálně Tvá

Díky Ti, za Tvůj návrat, Ty prchavá, nevyzpytatelná mrcho. Vážně jsem si myslela, že sis vzala dovolenou, a možná to tak na chvilku i bylo. Jenže pak ses vrátila, a kdovíproč ses rozhodla mi vynahradit ty chvíle strávené bez Tvé přítomnosti. V tomhle se podobáš horlivému teenagerovi, který si pořídí zvířátko, jednou na něj zapomene, tři dny ho nekrmí, pak si na něj zase vzpomene a, hnán výčitkami svědomí, doslova ho přecpe k smrti.
Koukni, vážně Ti nic nevyčítám, ale jak mám, u všech všudy, ve čtyřčlenné domácnosti s jedním notebookem a ještě k tomu v pracovním týdnu sepsat všechno, co mi Ty, drahá a zbožňovaná, milostivě implantuješ do hlavy???
Přemýšlej o tom trochu, pokud ovšem máš čím a jak a nejsi skutečně jen jakýmsi nehmotným zábleskem... Inspirace.
Co bych byla bez Tebe? Těžko říct, něco mi ale právě teď říká, že místo kradení obrázků a emočních výlevů na blogu bych měla radši otevřít Word... Nuž tedy dobrá, drahá moje.

sobota 10. listopadu 2007

Turecký gambit - fotky




















Obrázky k filmu Azazel







Boris Akunin

Boris Akunin se narodil 20. května 1956 v Gruzii, ale již delší dobu žije v Moskvě. Studoval na historicko-filologickém oddělení Institutu zemí Asie a Afriky na Moskevské univerzitě, stal se uznávaným japanologem. Však také umělecký pseudonym, který si pro svou beletristickou tvorbu vybral, slovo akunin, v japonštině znamená něco jako "darebák" a také b.akunin odkazuje na anarchistu Bakunina. Vlastním jménem se autor jmenuje Grigorij Šalvovič Čchartišvili.

Kromě překladů z japonštiny psal eseje, literární kritiky, byl zástupcem šéfredaktora časopisu Zahraniční literatura. Od roku 2000 se věnuje pouze psaní. První detektivku napsal r. 1998 a od té doby jeho knihy získaly celosvětové uznání. Kromě série Dobrodružství Erasta Fandorina, která je asi nejznámější , píše i další dvě, Dobrodružství sestry Pelagie a Dobrodružství magistra. Podle knih Státní rada, Turecký gambit a Azazel byly natočeny filmy.

Ocenění:

r. 2000 Russian Writer of the Year
vítěz literární soutěže Antibooker za knihu Korunovace

Bibliografie:

Česky vyšlo:

Tajemství zlatého tolobasu

ze série Dobrodružství Erasta Fandorina:

Achilova smrt (Albatros, 2006)

Případ Azazel

Turecký gambit

Leviatan

Zvláštní úkoly


Rusky vyšlo:


Серия "Новый детектив"

Азазель (1876)

Турецкий гамбит (1877)

Левиафан(1878)

Смерть Ахиллеса(1882)

Пиковый балет (1886)

Декоратор (1889)

Статский советник (1891)

Коронация, или Последний из романов (1896)

Любовница смерти (1900)

Любовник смерти (1900)

Алмазная колесница

Серия «Провинциальный детектив»

Пелагия и белый бульдог

Пелагия и черный монах

Пелагия и красный петух

Серия «Приключения магистра»

Алтын-толобас


zdroje:

http://detektivky.bestfoto.info, http://www.akunin.ru


středa 7. listopadu 2007

neděle 4. listopadu 2007

Jen tak plácám...

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Je 22:22.
Samo o sobě to není důležité, ale mně se to líbí.
Zítra začínají moskevským školákům týdenní prázdniny - takže mám radost...
Dneska od deseti od rána na prvním kanále běžely tři filmy, natočené na motivy románů od Borise Akunina. Zbožňuju ty knihy, i filmy jsou dobrý, ale když hodí po každých 20ti minutách 10 minut reklamy, není se co divit že pak jdou 3 filmy celý den... 2 jsem vydržela sledovat, třetí poslouchám jedním uchem zatímco píšu... A to i přesto, že tam hraje Константин Хабенский, který hrál Antona v Hlídkách a pro kterýho mám slabost... (Mohla bych sem něco o Akuninovi a všech těch filmech něco hodit, že... Tak uvidíme...)
V Moskvě je teď zima, příšerná zima... Teploty sice nejdou pod -5 (zatím) ale i tak klepu kosu... A tajně doufám, že při -20 vyhlásej aspoň zákaz vycházení xD abych nemusela do školy =)
Zítra mám v plánu se vypravit do český knihovny... A jinak mám v plánu psát, psát a psát, ale zatím nevím co, protože moje múza si na prázdniny nejspíš taky vzala volno, mrcha... Takže to spíš vidím na učení (popadla mě hysterie, našla jsem si modelový testy k přijímačkám na vejšku a zjistila, že vážně mám co dohánět) a asi čtení, jestli teda v tý knihovně budu úspěšná... Jak sami vidíte, psaní mi teď zoufale nejde (překládání taky ne...) ale už jsem sem dlooouho nic nehodila, tak aspoň tenhle patvar, a snad to půjde brzo líp=))) Loučím se, jdu se teď pohrabat v citátech...
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket
Tak takhle vypadá moje múza. Co má v úmyslu s tou kočkou, netuším, ale kdyby mě s ní flákla pěkně doprostřed čela, třeba by to nebylo na škodu xD

Miluju Goetheho...

Johann Wolfgang Goethe

Osude lidí, jak podobáš se větru.

Život patří živým, ten kdo žije, musí počítat se změnami.

Ve světě zbaveném idejí vládnou příšery.

Víra není počátek, ale konec všeho vědění.

Chytří lidé jsou vždy nejlepší konverzační slovník.

Nenávist je nespravedlivá, láska ještě více.

Chyby dělají člověka sympatickým.

V životě je možné potkat se tisíckrát a nenajít. A potkat se jednou a najít se navždy.

Ničím lidé neprozrazují svou povahu jako tím, co jim připadá směšné.

Člověk má za to, že musí být starý, aby byl chytrý. V podstatě ale má člověk s přibývajícími lety co dělat, aby se udržel tak chytrý jak byl.

Krásní mladí lidé jsou hříčkou přírody, ale krásní staří lidé jsou umělecká díla.

Dokud muž ženu miluje, hovoří s ní hlavně o ní, přestane-li ji milovat, hovoří s ní o sobě.